خانه / جنگلداری -درخت شناسی / پوشش گیاهی ایران
پوشش گیاهی ایران

پوشش گیاهی ایران

گیاه شناسان معتقدند که پوشش گیاهی فعلی این سرزمین نتیجه‌ی نفوذ تدریجی گونه‌های گیاهی مناطق مجاور به داخل فلات و تغییر آن‌ها به اقتضای تنوع فراوانی است که ارتفاع جغرافیایی و اختلاف اقلیمی ایجاب می‌کرده است. جغرافی‌دانان و گیاه شناسان روش‌های مختلفی برای طبقه‌بندی پوشش گیاهی ایران پیشنهاد کرده‌اند، ولی همه‌ی آنها در یک موضوع وحدت نظر دارند و آن تنوع فراوانی است که با وجود فقر اقلیمی در نباتات سرزمین مشاهده می‌شود. به عقیده آنها در ایران بالغ بر ۱۰ هزار نوع گیاه وجود دارد که آن بوم زاد و بقیه مربوط به گیاهان قفقاز، آسیای صغیر، عربستان، افریقا و هندوستان است. سرزمین ایران را از نظر گروههای گیاهی می‌توان به ۶ منطقه تقسیم کرد:

۱٫ منطقه جنگل‌های برگ پهن مرطوب شمالی، که میان خط الراس‌های طالش و البرز در بخش‌های مشرف به دریای خزر قرار دارند و بر حسب ارتفاع از سطح دریا تفاوت می‌کنند. تا ارتفاع ۱۰۰ متر باتلاق‌ها و مرداب‌های ساحلی قرار دارد که در آن انواع نی و جگن و نیز گل‌هایی مانند عروس آبی و زنبق و نیلوفر آبی به حد وفور به چشم می‌خورد. پس از آن انواع بلوط، انجیلی، نارون، راش، ممرز و توسکاست که تا ارتفاع ۸۰۰ و ۱٫۰۰۰ متری همراه با درختان کوچک‌تر و انواع پیچک‌ها و شمشاد، انار، تمشک، زالزالک و امثال آن‌ها پوشش گیاهی اصلی را تشکیل می‌دهد. از ارتفاع ۱٫۰۰۰ تا ۲٫۵۰۰ متر انواع راش سفید، بلوط و غان را می‌توان گونه‌های عمده پوشش گیاهی دانست. روی هم رفته از ۴/۱۲ میلیون هکتار جنگل کشور ۸/۱ میلیون هکتار را جنگلهایی تشکیل می‌دهد که دورادور طوقه‌ی جنوبی دریای خزر تا ارتفاع ۲٫۷۰۰ متر را می‌پوشاند.

۲٫ منطقه جنگل‌های برگ پهن غربی، که شامل تمامی جنگل‌های ناحیه زاگرس است و در مقایسه با جنگل‌های انبوه مرطوب شمالی نسبتاً کم درخت، تنک و بیشتر شبیه به پارک هستند. در این منطقه‌ی وسیع که شامل کردستان،‌ کرمانشاه، لرستان و بختیاری است، درختان برگ پهن همراه با بوته‌های کوتاه و نباتات استپی به چشم می‌خورد. درختان این جنگلها در دره‌ها متراکم و در جاهای دیگر بسیار پراکنده‌اند، ولی تا ارتفاع دو هزار متری از سطح دریا وجود دارند. انواع عمده درختان این جنگل‌ها شامل بلوط، گردو، انجیر، گلابی، سیب، بادام و تمشک است که نوع آنها بر حسب ارتفاع و عرض جغرافیایی تفاوت می‌کند.

۳٫ منطقه استپی کوهستانی، که شامل کوههای شمال خراسان و آذربایجان است و انبوهیِ گیاهان آن بر حسب جنس خاک و مقدار باران سالانه تفاوت می‌کند. در این منطقه وسیع در ارتفاعات بالا چمن یا استپ، و در طوقه‌های میانی گونه‌های نیمه استپی (گندمیان)، و در دره‌های پر آب پایین انواع درخت‌های میوه‌دار دیده می‌شود.

۴٫ منطقه خشک رودهای فلاتی (کوهپایه‌ای)، که بخش وسیعی از کشور را در بر می‌گیرد.در نیمه‌ی شمالی این منطقه، نباتات شبیه رستنی‌های آسیای مرکزی و قفقاز شرقی است. در مرتفعات شمالی مرکز ایران بعضی از رستنی‌ها از انواع بالشتی هستند که به جای رشد در هوا برای فرار از تبخیر فراوان روی زمین گسترش می‌یابند. از جمله گونه‌های معتبر این منطقه سرو کوهی یا اُرس، گیلاس، انواع آلو و در طوقه‌های پست‌تر چوبک، اسپرس و گیاهان صمغ‌دار و گونه‌های مختلف خار، گل گندم و امثال آن است.

۵٫ منطقه خشک رودهای بیابانی، که شامل تمامی کویرها و ریگ زارها،‌ شن‌زارها و ماسه‌های داخلی با وسعت بسیار است و در تمامی آنها نباتات نمک دوست مانند جغجغه، انواع خار، اسفند، کاروان کش، و در بستر رودهای مرطوب‌تر و نواحی بیابان‌های شرقی و جنوبی، انواع قچ، اقاقیا، کنار و کهور دیده می‌شود.

۶٫ منطقه جنگل‌های ساحلی جنوبی،‌که در حاشیه فلات ایران قرار گرفته است و شباهت بسیاری با گیاهان جزیره‌ای و شبه جزیره‌ای جنوب دارند. در شن‌زارها و شوره‌زارها و باتلاق‌های جنوبی بوته‌های متعدد از انواع انبه، سه پستان، استبرق، و لور از بندر لنگه تا پاکستان دیده می‌شوند که در کنار آن‌ها گیاهان هندی و افریقایی مانند نارگیل، موز، خرزهره، کهور, نیشکر و از همه مهم‌تر خرما که اهمیت اقتصادی فراوان دارد، می‌روید. در باتلاق‌های بندر خمیر، جاسک و چاه بهار درخت حرّا یا تمر که مهم‌ترین نوع جامعه‌ی گیاهی منگرو به شمار می‌رود، دیده می‌شود.

 

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا